Zmiany Czyste Powietrze

Zmiany Czyste Powietrze

 

Czyste Powietrze 2023.

Nowy program!

Najważniejsze zmiany programu Czyste Powietrze dotyczą:

  • podniesienia wysokości progów dochodowych,
  • wyższego dofinansowania o jakie można się ubiegać,
  • możliwości rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu, jeśli wcześniej wniosek dotyczył tylko wymiany pieca,
  • ścieżki bankowej programu – kredyt bankowy z dotacją na częściową spłatę zobowiązania będzie można otrzymać na inwestycje rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku,
  • obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego budynku.

Czyste Powietrze 2023 z wyższymi progami dochodowymi i dofinansowaniem

Po zmianach w programie Czyste Powietrze przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrósł z 1 564 zł do 1 894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i z 2 189 zł do 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna dotacja wzrośnie z 47 do 99 tys. zł.

Przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosły odpowiednio:

  • z 900 do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych,
  • z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

Maksymalna wysokość dotacji wzrasta z 79 do 135 tys. zł.

W przypadku beneficjentów podwyższonego i maksymalnego wsparcia można ubiegać się o 50% dotacji w ramach prefinansowania inwestycji, czyli przed faktycznym startem remontu. Pieniądze te trafią do wykonawców prac, a pierwsza transza dotacji będzie przelewana na konto w 14 dni od podpisania umowy. Pozostała część zostanie wypłacona w ciągu 30 dni od zakończenia remontu.

Dotacja w Czystym Powietrzu na pół roku przed rozpoczęciem inwestycji

Nowe Czyste Powietrze wprowadza też zmiany w ofercie bankowej, czyli w Kredycie Czyste Powietrze. Taką pożyczkę z dotacją na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu będzie można uzyskać na inwestycje rozpoczęte do sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku w banku. Do tej pory kredyt z dotacją udzielany był na przedsięwzięcia rozpoczęte od daty złożenia wniosku o dofinansowanie w banku udzielającym kredytu.

Nowa forma składania wniosków:

Od nowego roku obowiązuje wyłącznie ścieżka elektroniczna przez Generator Wniosków o Dofinansowanie

Złożenie wniosku poprzez platformę GOV-GWD przy użyciu profilu zafuanego jest to rekomendowany sposób ponieważ umożliwia złożenie wniosku WYŁĄCZNIE drogą elektroniczną, bez konieczności wysyłania wniosku do funduszu drogą pocztową w wersji papierowej. Taki wniosek wraz z Twoim podpisem natychmiast trafia na dziennik podawczy funduszu. Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, to zachęcamy do jego założenia. Za jego pomocą załatwisz różne sprawy w wielu urzędach nie wychodząc z domu – profil zaufany to jedno konto do wielu usług administracji publicznej.

Na co można pozyskać środki:

do wymiany kopciuchów, termomodernizacji oraz montażu fotowoltaiki w domu jednorodzinnym. Najwyższą dotację uzyskamy do kompleksowej termomodernizacji domu.

Dotacje dla poszczególnych przedsięwzięć:

W razie pytań prosimy o kontakt.